Kariotyp molekularny (Mikromacierz kliniczna CGH)
Badanie kariotypu umożliwia szczegółową analizę chromosomów człowieka, w tym ich liczby, struktury i innych charakterystycznych cech. To badanie pozwala zidentyfikować obecność wszelkich aberracji chromosomowych w komórkach osoby badanej. Wykonuje się je wykorzystując techniki molekularne, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) i sekwencjonowanie Sangera, celem określenia układu nukleotydów w DNA lub RNA.
Zalecenia do wykonania badania kariotypowego obejmują:
- podejrzenie zaburzeń genetycznych, zarówno prenatalnie jak i po urodzeniu,
- nieprawidłowości w budowie anatomii narządów płciowych,
- obciążenie rodzinną historią chorób genetycznych,
- zaburzenia funkcji reprodukcyjnych, takie jak hipogonadyzm,
- częste poronienia lub obumarcia podu,
- posiadanie dzieci z wadami chromosomowymi.
Przygotowanie do badania kariotypu jest proste – wystarczy standardowa próbka krwi pobrana z żyły. Pacjent nie musi pozostawać na czczo. Pobranie próbki odbywa się na podobnych zasadach co w przypadku rutynowych badań krwi, takich jak morfologia.
Prawidłowy kariotyp ludzki składa się z 46 chromosomów, w tym 22 pary chromosomów autosomalnych oraz jedna para chromosomów płci – XX u kobiet lub XY u mężczyzn.
Interpretacja wyniku badania kariotypu dotyczy oceny prawidłowości struktury chromosomów, ich ilości oraz całkowitej zawartości materiału genetycznego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, wynik powinien być skonsultowany z genetykiem, który na podstawie analizy zaleci dalsze kroki diagnostyczne lub terapeutyczne, oraz oszacuje ryzyko powtórzenia się nieprawidłowości w przyszłości.
Do badań wspomagających analizę kariotypu zaliczamy:
- Badanie FISH (Fluorescence In Situ Hybridization) – technika umożliwiająca szybkie i dokładne wykrywanie zmian liczbowych lub strukturalnych chromosomów.
- Badanie mikromacierzy CGH (Comparative Genomic Hybridization) – technika umożliwiająca szybkie i precyzyjne identyfikowanie aberracji chromosomowych.
- Sekwencjonowanie DNA – metoda służąca do wykrywania mutacji w pojedynczych genach lub rozległych sekwencjach genomowych.
Te dodatkowe testy mogą dostarczyć ważnych informacji diagnostycznych, szczególnie gdy podejrzewa się choroby genetyczne związane z nieprawidłowościami chromosomowymi.
Zapewniamy dostęp do tysiący badań, które wykonasz w całej Polsce.
Otwórz się na Pacjentów i twórz z nami bazę najlepszych punktów pobrań.